- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Transport ukraińskiego zboża jest w interesie rolników
Wicepremier w RMF FM podkreślił, że to jest "tak naprawdę w interesie rolników". - Dlatego, że jeśli kraje Afryki Północnej nie dostaną zboża ukraińskiego, to może się okazać, że w drugim półroczu ceny będą już całkowicie szalały. Stracimy całkowicie kontrolę nad rynkiem zbóż, a jeszcze gorzej, bo stracimy kontrolę w ogóle nad głodem - tłumaczył.
Polscy rolnicy nie powinni tracić na pomocy dla Ukrainy
Chcemy wszyscy pomagać Ukrainie, to jest bezdyskusyjna sprawa, ale trzeba to tak zorganizować, aby pomoc dla Ukrainy nie oznaczała bardzo dotkliwych strat dla polskich rolników - powiedział Donald Tusk. Lider PO odwiedził 6 czerwca...
Szef resortu był pytany o to, ile Polska jest w stanie przewieźć ukraińskiego zboża. - W krótkoterminowym czasie, czyli w najbliższych dwóch miesiącach, jesteśmy w stanie maksymalnie do półtora miliona ton miesięcznie. Bez nowej infrastruktury, bez wsparcia logistycznego, technicznego więcej nie możemy zrobić - tłumaczył. Zaznaczył, że Ukraińcy chcieliby, aby tranzytem przez Polskę przejeżdżało 4,5 miliona ton zboża miesięcznie.
Kowalczyk dopytywany, czy Unia Europejska pomogła Polsce i Ukrainie dostarczając wagony, samochody, odparł: - Jak na razie nie, wydała komunikat 12 maja, że będzie koordynować pomoc. Korytarze solidarnościowe - ja czekam na konkretną pomoc, czyli naczepy samochodowe, wagony, urządzenia przeładunkowe mobilne, bo to jest ważne, ponieważ mamy różne tory w Ukrainie i w w Polsce. Więc to by nam się bardzo przydało - powiedział.