- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Ceny ziarna zbóż na rynku krajowym słabną
Ponadto, krajowa podaż ziarna cały czas uzupełniana jest ziarnem z importu.
Do portów docierają kolejne, kilkutysięczne partie ziarna pszenicy paszowej, która obecnie oferowana jest w cenach 910-920 PLN/t wobec 940-945 PLN/t przed tygodniem. Na rynku dostępna też jest ukraińska kukurydza oraz pszenica paszowa Zatwierdzone przez ukraiński rząd nałożenie podatku eksportowego na zboża z dniem 1 lipca br. z pewnością wpłynie na znaczne ograniczenie importu ziarna z Ukrainy po tym terminie.
Zapotrzebowanie na ziarno ze strony firm przetwórczych jest w dalszym ciągu umiarkowane, wytwórnie pasz są w znacznej mierze pokryte w surowiec do końca czerwca i jeżeli kupują, to głównie w celu pokrycia potrzeb surowcowych w lipcu/sierpniu.
W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 950-980 PLN/t. wobec 960-990 PLN/t przed tygodniem. Ceny kukurydzy to przedział 960-990 PLN/t. Ceny jęczmienia paszowego kształtują się w przedziale 790-840 PLN/t. Ceny pszenżyta kształtują się na poziomie 880-920 PLN/t, a żyta paszowego wynoszą 800-850 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Ceny rynkowe pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna kształtują się w przedziale 1020-1050 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się w przedziale 820-860 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Źródło: www.agroabc.pl