- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Zakończył się Europejski Kongres Młodych Rolników
Uczestniczący w otwarciu Kongresu minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki powiedział, że zorganizowany w Polsce, w czasie naszej prezydencji Europejski Kongres Młodych Rolników odbywa się w przeddzień ważnego wydarzenia jakim będzie prezentacja pakietu legislacyjnego dotyczącego przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.
„Bardzo bym chciał, abyście w dyskusji nad kształtem przyszłej WPR wzięli aktywny udział, bo właśnie Was młodych rolników ta przyszła WPR będzie dotyczyła. Myślę, że nikt tak jak Wy, ma prawo zaapelować do polityków, do urzędników w Brukseli i Strasburgu, żeby mieli więcej odwagi w zakresie jej reformowania. Czas najwyższy, aby z WPR uczynić ważne źródło, ważny instrument wzrostu i rozwoju europejskiej gospodarki. Nie możemy pozwolić sobie na udawanie prowadzenia reformy wtedy, gdy nie ma woli odejścia od historycznych tytułów do płatności, kiedy jest jedynie próba zamienienia ich w tzw. uprawnienia, które mogą być w przyszłości swoistym papierem wartościowym wędrującym za rolnikiem, a nie powiązanym z gospodarstwem, co w mojej ocenie jest niedobrą propozycją. Wspólna Polityka Rolna powinna przede wszystkim służyć celom, jakie zostały nadane jej zarówno w Traktacie Rzymskim, jak i później w kolejnych traktatach, a także celom, które przyjęliśmy w 2008 r. podczas przeglądu WPR.” – podkreślił minister Marek Sawicki i dodał, że „nie ma zgody na to, aby WPR była jedynie sposobem na redystrybucję budżetu. Europa jest jedna. Europa jest cała. Europa 0,5 mld ludzi, którym jesteśmy zobowiązani zapewnić pełne bezpieczeństwo żywnościowe, zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Europa musi obudzić się w zakresie rozwoju rolnictwa, aby w sposób zrównoważony zwiększać produkcję, aby uczestniczyć we wzroście światowego zapotrzebowania na żywność.”
"Młodzi rolnicy UE uważają, że reforma WPR musi być prawdziwa, sprawiedliwa, zorientowana na rynek, trwała i niepodważalna" - powiedział na konferencji prasowej w sobotę przewodniczący Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Piotr Kasprzak przedstawiając projekt deklaracji Kongresu w sprawie WPR po 2013 r.
Jak zaznaczył, taka polityka będzie możliwa, jeżeli odejdzie się od dotychczasowych kryteriów historycznych i ustanowi się nowe, obiektywne zasady wsparcia. Młodzi rolnicy opowiedzieli się także za utrzymaniem dwóch filarów finansowania rolnictwa - czyli bezpośredniego wsparcia w postaci dopłat bezpośrednich, jak również finansowania w ramach programów przeznaczonych na rozwój wsi i rolnictwa.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu z kongresu.
Jak mówił Piotr Kasprzak, WPR powinna być uproszczona, a nowe działania takie jak np. "zazielenianie" (ochrona środowiska) nie mogą prowadzić do wzrostu kosztów administracyjnych i pogorszenia konkurencyjności europejskiego rolnictwa wobec państw trzecich.
Podczas Kongresu została również zaprezentowana wspólna deklaracja młodych rolników zawierających postulany dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej.
„Nasza wspólna deklaracja to fundament do budowy stanowiska młodych w zakresie zmian WPR. Młodzi rolnicy są przyszłością rolnictwa i jego rozwoju. Bez nas Unia Europejska nie zapewni swoim obywatelom dostatecznej ilości żywności” - powiedział Piotr Kasprzak i dodał - "my młodzi rolnicy UE uważamy, że reforma WPR musi być reformą prawdziwą, dzięki której stanie się ona prosta, sprawiedliwa, zorientowana na rynek, trwała i niepodważalna".
Tutaj będziecie mogli Państwo zapoznać się z treścią niniejszej Deklaracji.
Dodał również, iż wśród członków ZZCNMR panuje zgoda co do konieczności dalszego rozwijania istniejących mechanizmów WPR, jednakże niektórzy apelują o większy nacisk na wynagrodzenie rolników za dostarczanie dóbr publicznych, zwłaszcza jeśli są one związane z ochroną i zachowaniem środowiska naturalnego.
W Kongresie poza polskimi rolnikami udział wzięli min. przedstawiciele organizacji młodych rolników z Krajów Bałtyckich, Szwecji, Holandii, Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Irlandii, Hiszpanii oraz Finlandii.
Więcej zdjęc z Europejskiego Kongresu Młodych Rolników będziecie mogli Państwo znaleźć w Galerii.