- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Większe dopłaty dla młodych rolników na starcie
Europejska wieś starzeje się w zastraszający tempie. Szacunki mówią, że tylko 6% unijnych farmerów to osoby poniżej 35 roku życia, a 1/3 z gospodarzy skończyła już 65 lat. Niska opłacalność produkcji nie zachęca młodych ludzi do wiązania się z rolnictwem. Bruksela stara się to zmienić wspomagając finansowo farmerów, którzy nie skończyli 40 roku życia.
W unijnym programie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 od dawna istniej program ułatwiania startu młodym rolników. W kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 takie mechanizmy na pewno zostaną. Dodatkowo Komisja Europejska proponuje, aby farmerzy rozpoczynający prace na roli mogli liczyć na coś więcej. – Wyższe dopłaty bezpośrednie dla młodych rolników o 25% na okres pierwszych 5 lat ich gospodarowania – zapowiada Roger Waite rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.
Każdy kraj członkowski będzie mógł przeznaczyć na ten cel co roku do 2% swoich dopłat bezpośrednich. Pomysł Brukseli jest teraz dyskutowany. Podstawowe pytanie brzmi jednak: czy taki mechanizm ma być obowiązkowy czy dobrowolny. –To musi być obowiązkowe ponieważ musimy być pewni, że w każdym kraju takie zasady będą obowiązywać oraz będą przestrzegane – przekonuje Joris Baecke, szef Europejskiej Rady Młodych Rolników CEJA.
Dyskusje trwają. Z nieoficjalnych informacji wynika, że grupa 10 państw – w tym Polska – opowiada się za tym, aby mechanizm dodatkowej pomocy był dobrowolny. Ale bez względu na to jaki będzie ostateczny efekt negocjacji młodym polskim rolnikom już teraz taka propozycja Brukseli bardzo mocno przypadł do gustu. – Jest to pomysł bardzo dobry przynajmniej w jakiejś części pomoże to młodym rolnikom w rozbudowaniu gospodarstwa oraz zwiększeniu areału – cieszy się Piotr Wiszniewski z opolskiej wsi Niemysłowie.
Z ostatnich danych Komisji Europejskiej wynika, że przez ostatnie 10 lat z unijnego rolnictwa odeszło około 3 milionów farmerów."
Źródło:www.agronews.com.pl