- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Nabór wniosków o pomoc na zalesianie
Rolnicy posiadający przygotowany wcześniej w nadleśnictwie plan zalesienia mogą składać wnioski o pomoc zarówno do gruntów użytkowanych rolniczo, jak i tych już częściowo porośniętych drzewami w wyniku sukcesji naturalnej.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi z dnia 24 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” weszło w życie 1 czerwca. W wyniku tej nowelizacji zostały wprowadzone korzystne regulacje dla beneficjentów działania zalesieniowego. Najistotniejszymi zmianami są:
- Wprowadzenie otwartego katalogu siły wyższej i wyjątkowych okoliczności, których wystąpienie nie powoduje konieczności zwrotu otrzymanych płatności na skutek niedotrzymania zobowiązania zalesieniowego. Znowelizowane rozporządzenie pozwala na indywidualne rozpatrywanie każdego zaistniałego przypadku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Uregulowanie postępowania w przypadku, w którym to część zalesionego gruntu nie została przekwalifikowana na grunt leśny z uwagi na negatywną ocenę udatności uprawy leśnej. W tego typu sytuacjach pomoc na zalesienie będzie zwracana proporcjonalnie w stosunku do zalesionego gruntu, który nie zastał przekwalifikowany.
- Uregulowanie postępowania w przypadkach, gdy własność lub współwłasność tylko części gruntów została przeniesiona na rzecz innego rolnika, a rolnik ten nie spełnił określonych warunków obowiązującego rozporządzenia. W takim przypadku zwrot płatności będzie dokonywany jedynie w tej części, jaka została wypłacona do gruntów, których własność lub współwłasność została przeniesiona na rzecz rolnika, który nie spełnił warunków przyznania płatności zalesieniowych.
- Wprowadzenie regulacji wprowadzających możliwość ustanowienia przez spadkodawcę w testamencie zapisu windykacyjnego dostosowano. W rozporządzeniu dodane zostały przepisy, dzięki którym, jeżeli przedmiotem zapisu windykacyjnego są grunty objęte zobowiązaniem zalesieniowym lub wnioskiem o przyznanie pomocy na zalesianie to zapisobiorca, jako jego następca prawny w odniesieniu do zapisanych gruntów, będzie uprawniony do otrzymywania płatności zalesieniowych, o ile oczywiście spełnia warunki przyznania takiej płatności.
Sposób i warunki przeprowadzania naboru wniosków pozostają niezmienione.
Więcej informacji będziecie mogli Państwo uzyskać na stronie internetowej: www.arimr.gov.pl
Źródło:www.mrirw.gov.pl