- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
II Europejski Kongres Młodych Rolników
Delegacja złożona była z 48 osób stanowiących reprezentacje każdego z województw. Głównym celem naszego wyjazdu był udział w II Europejski Kongres Młodych Rolników zorganizowanym pod patronatem Grupy EPL. Na miejscu ambasadorami ze strony polskiej byli europosłowie PSL Czesław Siekierski, Jarosław Kalinowski, Andrzej Grzyb i Arkadiusz Bratkowski. W II Europejskim Kongresie Młodych Rolników brali udział reprezentanci młodych rolników z całej Europy w tym i my – najliczniejsza spośród wszystkich państw członkowskich - delegacja z Polski.
Pierwszą część kongresu rozpoczęły wystąpienia członków MEP: Nuno Melo, Elisabeth Köstinger, Mariya Gabriel i Maria Auxiliadora Correa Zamora, jak również partnerów kongresu: Joăo Machado – prezesa portugalskiej Konfederacji Rolników, Pedro Barato – prezesa ASAJA i Matteo Bartolini – prezesa CEJA. Wszyscy organizatorzy serdecznie powitali uczestników kongresu i wyrazili radość z tak licznych delegacji z wielu krajów zjednoczonej Unii.
Kluczowym punktem kongresu były wystąpienia przedstawicieli państw członkowskich w ramach konkursu na projekt gospodarstwa innowacyjnego, zrównoważonego i ekologicznego pośród reprezentacji młodych rolników . Polskę reprezentowała młoda rolniczka i wiceprzewodnicząca ZZ CNMR w województwie Warmińsko-Mazurskim Agnieszka Jończyk, która przedstawiła gospodarstwo rolne zajmujące się hodowlą bydła mlecznego a także materiału rozpłodowego, prowadzone wspólnie z rodzicami w miejscowości Garzewko niedaleko Olsztyna.
Druga część kongresu stanowiła otwarta dyskusja pomiędzy uczestnikami. Jest to jedno z nielicznych spotkań gdzie mieliśmy możliwość zasięgnięcia opinii u samego „źródła”. Młodzi rolnicy z całej Europy przestawiali swoje spostrzeżenia, zaniepokojenia i problemy związane z sektorem rolnictwa w zjednoczonej Unii. Wskazywali oni m.in. na trudności w sprostaniu przepisom unijnym odnoszącym się do produkcji zdrowej żywności. Poruszona została również sprawa regulacji otrzymywania dopłat obszarowych przez właścicieli gruntów, nie zaś przez osoby faktycznie uprawiające ten grunt jak również idąca za tym kwestia czynszu dzierżawnego. Wśród zgromadzonych nie została również pominięta kwestia zniesienia kwot mlecznych jak też problem kar za przekroczenie limitów w roku bieżącym. Reprezentanci z Polskie również brali aktywny udział w dyskusji, poruszając szczególnie tematykę cen ziemi, trudności z jej zakupem i rozwojem produkcji. Komisja wysłuchała wszelkich uwag i skarg, wyraziła znajomość zasygnalizowanych przez uczestników kongresu zagadnień, jak też przedstawiła chęć dalszego dialogu z młodymi rolnikami w budowaniu silnego europejskiego rolnictwa.
Dla uczestników wyjazdu przygotowany został również szeroki program spotkań, seminariów i dyskusji panelowych, które odbywały się w Domu Polski Wschodniej, Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE i Komisji Europejskiej.