- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Propozycja powołania Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie
Wypełnieniem tego prawa byłoby stworzenie Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, która stanowiłaby płaszczyznę do dialogu w zakresie rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a także rozwoju obszarów wiejskich.
Jest to tym bardziej zasadne, że w składzie Rady Dialogu Społecznego nie ma organizacji rolniczych, co powoduje, że tematyka branży rolniczej nie jest właściwie reprezentowana przez to ciało.
Celem powołania Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, jako organu opiniodawczo-doradczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jest:
- stworzenie płaszczyzny do prowadzenia dialogu społecznego uwzględniającego specyfikę funkcjonowania partnerów społecznych i gospodarczych w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz wypracowywania wspólnych rozwiązań, dialogu prowadzonego dla godzenia interesów rolniczych i środowisk wiejskich oraz dobra publicznego,
- zwiększenie oddziaływania społecznego na procesy podejmowania decyzji dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich w celu zachowania pokoju społecznego,
- stworzenie platformy do rozpatrywania problemów związanych z funkcjonowaniem rolnictwa i obszarów wiejskich.
Proponuje się aby Rada była powołana na mocy Zarządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jej skład wchodziliby przedstawiciele ogólnopolskich branżowych organizacji sektora rolno-spożywczego, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników o zasięgu ogólnokrajowym oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych, posiadających osobowość prawną, które dobrowolnie zadeklarują uczestnictwo w Radzie (poprzez nadesłanie wypełnionej deklaracji), zwanych organizacjami członkowskimi. Każda z organizacji będzie delegowała do prac w Radzie po jednym przedstawicielu - bez możliwości zastępstwa czasowego, szczególnie w przypadku głosowań. Powyższe wykluczałoby możliwość uczestnictwa w posiedzeniach Rady wielu osób z danej organizacji, np. na podstawie upoważnień, tym samym zachowana byłaby efektywność i ciągłość działań danej organizacji.
Każda z organizacji, po uzgodnieniu z Ministrem lub Przewodniczącym, mogłaby zapraszać do udziału w pracach Rady przedstawicieli oraz ekspertów niebędących w składzie Rady, bez prawa do głosowania.
Do zadań Rady należeć będą w szczególności:
- prowadzenie dialogu społecznego w celu rozwiązywania problemów dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich;
- opiniowanie i konsultowanie propozycji rozwiązań systemowych, dotyczących sektora rolno-spożywczego, rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym projektów aktów prawnych, oraz zgłaszanie Ministrowi inicjatyw w tym zakresie;
- przygotowywanie oraz przekazywanie Ministrowi stanowisk oraz aktualnych informacji dotyczących sektora rolno-spożywczego, rolnictwa i obszarów wiejskich;
- wspieranie przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy zakładów przetwórczych z producentami rolnymi, stanowiących łańcuch żywnościowy;
- upowszechnianie wiedzy o nowych regulacjach prawnych dotyczących sektora rolno-spożywczego, rolnictwa i obszarów wiejskich.
Rada pracowałaby na posiedzeniach plenarnych. Jej pierwsze posiedzenie zwoływane byłoby przez Ministra, kolejne przez Przewodniczącego Rady z własnej inicjatywy, na wniosek Ministra, Prezydium. Posiedzenia Rady powinny być zwoływane przynajmniej raz na kwartał.
Rada opracowywałaby stanowiska, wnioski oraz podejmowała uchwały i przekazywała je Ministrowi. Stanowiska, wnioski oraz uchwały podejmowane byłyby zwykłą większością głosów.
Z posiedzeń plenarnych, prezydium i zespołów sporządzane byłyby protokoły. Szczegółowy sposób funkcjonowania Rady zostałby określony w Regulaminie, który dla swej ważności wymagałby akceptacji Ministra. Koszty dojazdów na posiedzenia Rady i zespołów ponosiłyby organizacje wchodzące w skład Rady.
Źródło: www. minrol.gov.pl