- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
ARiMR: na początku marca lista rolników ubiegających się o pomoc w związku z klęskami
Listy rolników ubiegających się o pomoc w związku ze stratami poniesionymi w wyniku klęsk żywiołowych zostaną ogłoszone na początku marca tego roku, a rozpatrywanie wniosków zakończy się do lipca.
Do ARiMR wpłynęło ponad 600 wniosków, najwięcej z województwa mazowieckiego - zaznaczyła dyrektor departamentu działań inwestycyjnych. Rolnicy ubiegają się o pomoc w wysokości ok. 40 mln zł.
Pod koniec stycznia Agencja zakończyła przyjmowanie wnioksów o wsparcie dla gospospodarstw, które poniosły straty w wyniku klęsk żywiołowych. Pieniądze uzyskane z ARiMR mają pomóc w odtworzeniu produkcji rolnej, czyli np. pozwolą na zakup nowych maszyn rolnych.
Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana m.in. wysokość szkód w gospodarstwie oraz to, czy dana plantacja była ubezpieczona. Na podstawie przyznanej liczby punktów sporządzone zostaną dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy - jedna dla rolników z woj. mazowieckiego (ze względu na wyższy wskaźnik dochodowości) i druga dla rolników z pozostałych województw.
Pomoc przysługuje tym rolnikom, u których stwierdzono straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w wysokości co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda.
Rolnik na "inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 maksymalnie będzie mógł dostać 300 tys. zł, ale dofinansowanie nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Źródło: www.ppr.pl