- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Przewodnictwo Francji w Unii Europejskiej a Wspólna Polityka Rolna
Jako kontynuacja prac zapoczątkowanych przez prezydencję słoweńską oraz na podstawie kierunków przyjętych przez wnioski Rady ds. Rolnictwa z 17 marca 2008 roku, prezydencja będzie dalej prowadzić prace nad propozycjami ustawodawczymi w zakresie bilansu stanu zdrowia wspólnej polityki rolnej, mając na celu doprowadzenie do przyjęcia nowych regulacji do końca 2008 roku (Health Check). W tym celu, będzie ściśle współpracowała z Parlamentem Europejskim. Równolegle, prezydencja zaproponuje partnerom szerszą refleksję nad wyzwaniami i celami, którym w przyszłości będą musiały stawić czoła rolnictwo i polityka rolna w Europie. Rolnictwo znajduje się bowiem w samym centrum zainteresowań naszego społeczeństwa i powinno dziś podjąć liczne wyzwania:
- zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego europejskich konsumentów, zależnego od regularnego, dostępnego, bezpiecznego pod względem sanitarnym zaopatrzenia;
- uczestniczenie w światowej równowadze żywnościowej;
- branie udziału w walce ze zmianami klimatycznymi i o poprawę stanu środowiska naturalnego; ochrona równowagi naszych terytoriów.
Prezydencja prowadzić będzie tę refleksję dotycząca przyszłości korzystając z nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa, które odbędzie się w Annecy miedzy 21 a 23 września. Szczególny nacisk zostanie również położony na problematykę bezpieczeństwa sanitarnego żywności,zdrowia zwierząt oraz ochrony roślin. Sprzyjać temu będzie analiza licznych zagadnień, zwłaszcza dalsza praca nad pakietem "pestycydy", wzmocnienie bezpieczeństwa sanitarnego przy imporcie produktów rolnych i rolno-spożywczych, czy reforma polityki zdrowia zwierząt. Na bazie propozycji, które zostaną przedstawione przez Komisję, prezydencja zabiegać będzie o to, by rozdawanie owoców i warzyw w placówkach szkolnych stało się faktem oraz by zapewnić długotrwałość europejskiego programu pomocy najbardziej potrzebującym. W zakresie polityki rybołówstwa, prócz analizy corocznej deklaracji polityki ogólnej na temat możliwości połowów i ustalenia całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) oraz kontroli wysiłku połowowego na rok 2009, prezydencja prowadzić będzie dalej bądź rozpoczynać prace nad kilkoma propozycjami Komisji (rozporządzenie dotyczące środków technicznych, rozporządzenie dotyczące poważnych wykroczeń, rozporządzenie o kontroli połowów, zrewidowanie planu odtworzenia populacji dorsza), w celu promowania zrównoważonego i odpowiedzialnego rybołówstwa. Szczególny nacisk będzie również kładziony na zrównoważony rozwój gospodarki rybackiej. Ogólnie biorąc, francuska prezydencja dbać będzie o postęp na poziomie wspólnotowym w wypracowaniu rozwiązania dostosowanego do kryzysu w rybołówstwie, w oparciu o propozycje ze strony Komisji. Prezydencja prowadzić będzie również, we współpracy z Komisją, refleksję nad trybem zarządzania kwotami połowowymi w celu poprawy zrównoważonego utrzymywania zasobów rybołówstwa.