- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Rusza kolejny nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw”
Wnioski będzie można składać od 29 czerwca do 28 lipca br. Jednak tegoroczny nabór ruszy tylko w ograniczonym zakresie. Kto zatem będzie mógł z pomocy skorzystać?
W tym roku ARiMR będzie przyjmowała wnioski jedynie na inwestycje związane z budynkami inwentarskimi lub magazynami paszowymi w trzech obszarach:
- rozwojem produkcji prosiąt (obszar A) – maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł;
- rozwojem produkcji mleka krowiego (obszar B) – wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł;
- rozwojem produkcji bydła mięsnego (obszar C) – wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł.
W tych trzech obszarach dofinansowanie przeznaczone jest co do zasady na inwestycje budowlane, choć dopuszcza się także i zakup oraz montaż wyposażenia budynków inwentarskich.
Przypominamy, że w obszarze A, dotyczącym rozwoju produkcji prosiąt obowiązuje wyższy limit wielkości ekonomicznej gospodarstw uprawnionych do pomocy – tj. 250 tys. euro. W pozostałych dwóch obszarach wielkość ta nie może przekraczać 200 tys. euro standardowej produkcji. W przypadku inwestycji związanych z rozwojem produkcji mleka (obszar B) obowiązuje dodatkowo wymóg minimalnej wielkości stada, które po realizacji inwestycji nie może być mniejsze niż 25 krów mlecznych, a pomoc nie może być przyznana w sytuacji, gdy w dniu składania wniosku, gospodarstwo nie posiada przynajmniej 15 krów (ten drugi warunek nie dotyczy jedynie młodych rolników).
Kolejność rozpatrywania wniosków zostanie ustalona przez Agencję w formie listy rankingowej – jednak jak pokazały dwa przeprowadzone dotychczas nabory – zainteresowanych jest raczej mało i wystarczy zebrać minimalną wymaganą ilość punktów (4,5 punktu), aby wniosek był rozpatrzony.
Punkty przyznawane będą między innymi za wielkość stada zwierząt, których dotyczy inwestycja, uczestnictwo w unijnych czy krajowych systemach jakości, inwestycje służące ochronie środowiska, czy też wiek wnioskodawcy.
Jak na razie nie poznaliśmy planów Agencji co do terminu uruchomienia naboru w obszarze D – czyli tym, dotyczącym zakupu maszyn. Wszytko wskazuje na to, że w tym roku nie należy się go spodziewać ponieważ ARiMR jeszcze nie uporała się z rozpatrywaniem wniosków złożonych w tym obszarze w ubiegłym roku.
Źródło: www.topagrar.pl