- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Wsparcie po klęskach żywiołowych – kolejny nabór
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, będą mogli jeszcze w grudniu składać wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa, jeśli nie zdążyli tego zrobić w poprzednich naborach.
Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w poprzednich naborach (ostatni, listopadowy nabór zakończył się 20 listopada), będą mogli zrobić to jeszcze w grudniu.
Gdzie i kiedy?
Od 7-29 grudnia 2017 r. można składać wnioski w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, lub wysłać wniosek do oddziału regionalnego rejestrowaną przesyłką pocztową.
Dla kogo pomoc?
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy poszkodowani w roku, w którym wystąpiła klęska, lub w poprzednim roku, przez co najmniej jedną z następujących klęsk:
powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.
Wsparcie przysługuje rolnikom, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach w co najmniej 30% średniej rocznej produkcji liczonej z trzech poprzednich lat lub trzech z pięciu poprzednich lat bez roku najlepszego i najgorszego.
Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.
Na co wsparcie?
Przyznana pomoc może zostać wykorzystana np. na:
- plantacje wieloletnie lub sady;
- zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych;
- zakup stada podstawowego;
- odbudowę zniszczonych budynków.
Kwota wsparcia
Rolnik może otrzymać maksymalnie do 300 tysięcy złotych w całym czasie realizacji PROW 2014-2020, ale kwota nie może przekroczyć poziomu 80% kosztów kwalifikowanych. Pomoc przyznawana jest na podstawie oszacowanej wartości szkody z uwzględnieniem limitu pomocy na beneficjenta. Jeśli składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wysokość pomocy pomniejsza się o kwotę ubezpieczenia. Jeżeli rolnik nie ubezpieczył się, a pomoc dotyczy upraw chmielu, sadów lub plantacji krzewów owocowych owocujących ponad 5 lat, kwota pomniejszona będzie o połowę.
Wnioski zostaną ocenione. Przyznane punkty będą zależeć od wysokości szkód, procentowej wysokości szkód w gospodarstwie i ubezpieczenia. Po ocenie punktowej zostaną utworzone dwie listy – dla rolników z woj. mazowieckiego i ruga dla pozostałych województw.
Pomoc na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa przyznawana jest w ramach operacji "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof". Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.
Źródło: www.topagrar.pl