Archiwum

Zmiany dla rolników ryczałtowych

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.


Czytaj więcej...
Informacja nt. „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministra Środowiska i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął Program priorytetowy pt.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.


Czytaj więcej...
Nawadnianie w ramach „Modernizacji” z PROW

Możliwość uzyskania wsparcia na nawodnienie i rozpoczęcia realizacji inwestycji w „Modernizację” przed zawarciem umowy - to główne zmiany wprowadzane w PROW.


Czytaj więcej...
Młody rolnik 2019 – jak dostać 150 tys. złotych dotacji?

Do 29 czerwca 2019 roku młodzi rolnicy będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski o wsparcie na rozpoczęcie działalności rolniczej. W tym roku premia będzie wyższa niż wcześniej i wyniesie 150 tys. złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dotację dla młodych rolników?


Czytaj więcej...
Ile kosztują sianokosy? Ceny usług w sezonie 2019

Sezon zbioru zielonek ruszył już na dobre więc pora przyjrzeć się jak w tegorocznym sezonie kształtują się ceny tego rodzaju usług.


Czytaj więcej...
Wysoka podaż i niskie ceny młodych warzyw krajowych

W ofercie Rynku Hurtowego Bronisze są tegoroczne warzywa i owoce krajowe uprawiane pod różnymi osłonami (szklarnie, tunele wysokie i niskie, agrowłóknina). Warunki pogodowe nie mają na razie większego wpływu na ich podaż a przez to i na ceny.


Czytaj więcej...
Czego dotyczy wymóg zapewnienia pojemności zbiorników na 6-cio miesięczne przechowywanie?

Wymóg zapewnienia pojemności zbiorników na 6-cio miesięczne przechowywanie nie dotyczy pofermentu.  Dotyczy on wyłącznie nawozów naturalnych płynnych, a zatem wyłącznie gnojowicy i gnojówki.

 


Czytaj więcej...
Ziemniaki w polskich sklepach muszą być oznaczone flagą

Weszło w życie długo wyczekiwane przez rolników i konsumentów rozporządzenie, które reguluje obowiązek zamieszczania na opakowaniach ziemniaków flagi państwa, z którego pochodzą.


Czytaj więcej...
Ardanowski: będzie pomoc dla rolników dotkniętych podtopieniami

- Państwo udzieli pomocy rolnikom, których grunty zostały podtopione podczas ostatnich wezbrań rzek - zapowiedział w środę na antenie TVP Info minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski


Czytaj więcej...
Wapnowanie zrealizują ODR-y

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował, że wapnowanie zrealizują ODR-y.


Czytaj więcej...
Alternatywne rasy bydła mlecznego: jersey

Hodowcy poszukują coraz bardziej efektywnych zwierząt, które będą w stanie sprostać wymaganiom współczesnego rynku, gdzie coraz częściej liczy się jakość, a nie wyłącznie ilość pozyskiwanego mleka.


Czytaj więcej...
Jakie błędy popełniają rolnicy podczas aplikacji środków ochrony roślin?

Mamy obecnie intensywny czas pracy w polu. Wykonywane są zabiegi ochrony. Przedstawiamy błędy, które najczęściej są popełniane przez rolników.


Czytaj więcej...
Jak zmodyfikować przepisy dotyczące działania izb rolniczych?

Na to niełatwe pytanie odpowiedzi szukają uczestnicy dzisiejszej konferencji sejmowej pt. "Rola izb rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa".


Czytaj więcej...
Ruszają nabory wniosków z PROW: dla młodych, na restrukturyzację i zalesianie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że na przełomie maja i czerwca zacznie przyjmować wnioski o wsparcie z PROW na: premie dla młodych rolników, restrukturyzację małych gospodarstw oraz na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.


Czytaj więcej...
Sadownicy policzą zyski czy straty? Wszystko okaże się w czerwcu

W tym roku pogoda popsuła szyki wielu sadownikom z zachodniej i południowej Europy. Śnieg i przymrozki w maju doprowadziły do zniszczeń, o skali których dowiemy się w ciągu kilku tygodni.


Czytaj więcej...
Suchy kwiecień, mokry i burzowy maj. Analizy i prognozy pogodowe

Kaprysy pogodowe towarzyszą nam od zawsze. Tyle tylko, że w ostatnich latach się nasilają. W 2017 roku mieliśmy do czynienia z rekordowymi opadami, które w wielu regionach Polski oznaczały zalania, podtopienia i wymoknięcia. Rok temu susza spowodowała ogromne straty w uprawach. Tej wiosny kwiecień charakteryzował się brakiem opadów i wysokimi temperaturami, a maj przyniósł nam spore ochłodzenie i wiele opadów, także burzowych. Co zatem czeka nas w kolejnych tygodniach i miesiącach?


Czytaj więcej...
Wysokie ceny ubiegłorocznych warzyw krajowych

Mijający tydzień na Rynku Hurtowym Bronisze minął pod znakiem kilku tegorocznych premier na owoce i warzywa krajowe. Ceny  ubiegłorocznych warzyw krajowych były nadal wysokie. Spadły za to ceny  tzw. nowalijek.


Czytaj więcej...
Dobry początek roku dla eksportu produktów mięsnych

W okresie pierwszych trzech miesięcy 2019 r. przychody  z  polskiego  eksportu  produktów wieprzowych,  wołowych  oraz  drobiowych  wyniosły 1 457 mln EUR  i  były  o  1%  większe  niż przed rokiem. 


Czytaj więcej...
Sąsiedzka konkurencja może niepokoić polskich producentów jaj

W Europie już od dłuższego czasu producenci jaj dyskutują o rosnącej konkurencji ze strony Ukrainy. Polacy mają jeszcze jednego silnego konkurenta w swoim bliskim sąsiedztwie, którym jest Białoruś.


Czytaj więcej...
BSE - Kazachstan zniósł ograniczenia importowe na polskie bydło i produkty wołowe

Główny Lekarz Weterynarii został poinformowany w dniu 06.05.19 r. o zniesieniu przez Kazachstan czasowych ograniczeń importowych dla całej Polski, z wyjątkiem województwa dolnośląskiego.


Czytaj więcej...

Strony