Archiwum

Rodzina i zdrowie to priorytety rolników.

Niemal połowa badanych rolników najwyżej ceni rodzinę i zdrowie - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Wiener.


Czytaj więcej...
Produkcja win w Polsce dynamicznie rośnie.

330 podmiotów gospodarczych wpisanych jest do ewidencji producentów win prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Produkcja wina w Polsce w latach 2009-2020 wzrosła aż 35 krotnie - poinformował Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.


Czytaj więcej...
1 stycznia 2021 r. zatwierdzono umowę między UE a UK - bez ograniczeń i cła, ale mogą być kontrole.

Od 1 stycznia 2021 przedsiębiorcy muszą być przygotowani na konieczność dopełnienia formalności celnych.


Czytaj więcej...
Sprawdzą poziom wiedzy i umiejętności młodych rolników

W poniedziałek rozpoczyna się sesja zimowa egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminów zawodowych. W związku z epidemią egzaminy będą przeprowadzane w zaostrzonym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi CKE, MEiN i GIS.


Czytaj więcej...
Rolnicy toną w długach, ale ustawa oddłużeniowa pomaga nielicznym.

Ze 120 wniosków o przejęcie długu gospodarstwa w zamian za przeniesienie własności jego ziemi na rzecz Skarbu Państwa, większość pozostała bez rozpatrzenia, a do podpisania umów doszło w zaledwie ośmiu przypadkach.


Czytaj więcej...
W naszych glebach brakuje fosforu .

Co czwarta przebadana przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze w latach 2016-2019 próbka gleba odznaczała się bardzo niską lub niską zawartością przyswajalnego fosforu. Taka zawartość jest niedopuszczalna, a rolnik powinien dążyć do uzyskania co najmniej średniej zawartości składników pokarmowych w glebie.


Czytaj więcej...
Wysyp nowych ognisk HPAI w Polsce.

W Polsce z dnia na dzień przybywa nowych ognisk grypy ptaków. W dniu wczorajszym potwierdzono kolejne dwa, a w dniu dzisiejszym jedno.


Czytaj więcej...
Jakie wsparcie dla młodych w nowej WPR?

Uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników - czyli dodatek do płatności należnej do powierzchni gospodarstwa - będzie przysługiwało bez limitu powierzchni, a nie jak teraz do maksymalnie 50 ha.


Czytaj więcej...
Erozji wodnej gleb trzeba przeciwdziałać.

Erozja wodna dotyczy blisko 30% powierzchni Polski. Proces ten prowadzi do wielokierunkowych, niekorzystnych zmian właściwości gleby, ogranicza jej żyzność i produktywność, a także przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia wód biogenami.


Czytaj więcej...
Jakie wsparcie związane z hodowlą w nowej WPR?

W projekcie Planu Strategicznego WPR po 2022 roku przewidziano pomoc do hodowli.


Czytaj więcej...
Termin składania wniosków o wsparcie na przetwórstwo wydłużony do 24 grudnia.

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" został wydłużony do 24 grudnia 2020r.


Czytaj więcej...
W jakim stanie znajdują się oziminy? GUS ocenił.

W opublikowanym 17 grudnia „Wynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych”, Główny Urząd Statystyczny przedstawił stan zasiewów ozimin w kraju oraz areał ich uprawy. 


Czytaj więcej...
Rolnicy pesymistycznie patrzą w przyszłość. Tak źle nie było od dawna.

W czwartym kwartale br. wartość wskaźnika koniunktury w rolnictwie obliczanego przez Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRGAGR) zmniejszyła się o 1,7 pkt.


Czytaj więcej...
Ceny tuczników wciąż spadają.

Tuczniki na rynku unijnym tanieją od marca bieżącego roku. W ostatnim tygodniu listopada ich cena spadła ponownie o kolejne 3%.


Czytaj więcej...
Trwa nabór wniosków na inwestycje zabezpieczające przed suszą oraz na rozwój usług rolniczych.

W dniu 30 listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok naborów wniosków o pomoc finansową z PROW na lata 2014-2020. Rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy oraz na rozwój usług rolniczych.


Czytaj więcej...
Sprzedaż ziemi wstrzymana do 2026 roku. Jest projekt ustawy.

Skuteczność tegorocznych przetargów na dzierżawę państwowej ziemi, mierzona liczbą przetargów rozstrzygniętych w stosunku do odbytych, wyniosła 72 proc. W przypadku sprzedaży było to 20 proc.


Czytaj więcej...
Prezydent przeciwny przeniesieniu nadzoru nad LP do resortu rolnictwa.

Andrzej Duda skierował pisma m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, w których wyraził obawy związane z pomysłem przesunięcia nadzoru nad Lasami Państwowymi do ministerstwa rolnictwa.


Czytaj więcej...
Grypa ptaków w Polsce. Czeka nas załamanie rynku?

Pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzono wczoraj (24 listopada) na fermie kur niosek w woj. wielkopolskim. Sytuacja ta najprawdopodobniej doprowadzi do wstrzymania import przez kraje trzecie drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. 

 


Czytaj więcej...
Ceny bydła: Wzrosły stawki za byki.

Na rynku krajowym ceny skupu bydła pozostają na dość stabilnym poziomie. Bieżący tydzień przyniósł pozytywne zmiany stawek głównie za skupowane samce.


Czytaj więcej...
Mączniak pojawił się w pszenicy i pszenżycie.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw w pierwszej kolejności uwidocznił się na jęczmieniu ozimym. Obecnie widoczny jest także w plantacjach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego.


Czytaj więcej...

Strony