Archiwum

Myśliwi mają odstrzelić tysiące dzików. Rozporządzenia podpisane.

W związku z zagrożeniem stwarzanym przez wirus ASF do końca kwietnia myśliwi w Wielkopolsce muszą odstrzelić prawie 5 tys. dzików. Z kolei w woj. świętokrzyskim w tym czasie ma zostać wybitych prawie 2 tys. osobników.


Czytaj więcej...
Unia Europejska przeciwko intensywnemu rolnictwu?

Rolnictwo w Unii Europejskiej czekają zmiany – wynika z wypowiedzi unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego. Jednym z głównych założeń Wspólnej Polityki rolnej będzie zmniejszenie wpływu intensywnej hodowli zwierząt na środowisko.


Czytaj więcej...
Oficjalne: Od 15 lutego można nawozić azotem!

Polscy rolnicy mogą stosować nawożenie azotowe od 15 lutego. Od soboty można zatem zasilić „głodne” oziminy wszystkimi nawozami zawierającymi azot, również naturalnymi. Rolnicy czekali na tę decyzję z niecierpliwością. - Zgodnie z moją obietnicą, uwzględniając nietypowe warunki pogodowe Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na stosowanie nawozów od 15 lutego. Dotrzymujemy słowa! - podał na Twitterze minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.


Czytaj więcej...
Ile na rolnictwo w 2020 roku?

Dziś Sejm przegłosuje poprawki zgłoszone do budżetu państwa – budżet zapewne zostanie przyjęty i trafi do Senatu. Dotyczących rolnictwa poprawek jest stosunkowo niewiele.


Czytaj więcej...
Coraz więcej osób zamiast marketu woli zakupy na targowisku.

Wyjątkowo łagodna zima sprzyja handlującym na targowiskach i klientom, którzy doceniają świeżość oraz pochodzenie  żywności kupowanej bezpośrednio od rolnika. 


Czytaj więcej...
Rolnicy już w blokach startowych – co z programem azotanowym?

Zimy jak nie było tak nie ma, a i w prognozach długoterminowych jej nie widać. W związku z powyższym rolnicy zatem zaczynają już intensywnie myśleć jak i kiedy powinni zasilić wygłodniałe oziminy. Sytuacje komplikuje dotychczasowy brak decyzji odnośnie obiecanych zmian w programie azotanowym.


Czytaj więcej...
Rolnicy wejdą w konopie? Instytut zapewnia, że to opłacalne.

Rolnicy w ramach Programu Konopnego mają możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne w oparciu o umowę kontraktacyjną zawartą z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ).
 


Czytaj więcej...
Precyzyjne rolnictwo coraz powszechniejsze

O tym, że nowoczesne rozwiązania cyfrowe będą coraz częściej spotykane i wykorzystywane w rolnictwie będziemy słyszeć coraz częściej. Nowoczesnym rozwiązaniem z tego zakresu poświęcona była konferencja zorganizowana w Kamieniu Śląskim.


Czytaj więcej...
Waga kontrolowana – ciemna strona handlu bydłem.

W środowisku rolniczym znany jest proceder oszustw na wadze skupowanego żywca wołowego. Mamy dowód jak to się odbywa.


Czytaj więcej...
Susza rolnicza już jest bardzo intensywna. Pomiary nie kłamią.

Najnowsze badania wskazują na niską wilgotność gleby i bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą - wskazują Wody Polskie. Jak podkreślono, jeżeli nie zacznie padać, wiosną będzie tak samo.


Czytaj więcej...
W budżecie UE musi być więcej pieniędzy na rolnictwo

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa powiedział w Berlinie, że w budżecie UE powinno się znaleźć więcej środków dla obszarów wiejskich. - Jest to też warunek wyrównania poziomu dopłat w Polsce i na zachodzie Europy - podkreślił.


Czytaj więcej...
Ogromne kary czekają rolników za brak wpisu do Rejestru BDO

Rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 75 ha mają obowiązek dokonania i uzyskania wpisu do Rejestru-BDO. Sprawdziliśmy, jakie kary finansowe grożą za niespełnienie tego obowiązku.


Czytaj więcej...
Mówią dość odbieraniu zwierząt rolnikom przez organizacje prozwierzęce

Rolnicy apelują, aby odbieranie zwierząt, którym może dziać się krzywda, możliwe było wyłącznie po ocenie inspekcji weterynaryjnej. 


Czytaj więcej...
MRiRW: w tym roku odbędą się nabory na wszystkie działania PROW

W tym roku odbędą się nabory na wszystkie 30 działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - poinformował na środowej konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński, przedstawiając harmonogram naboru wniosków na 2020 r.


Czytaj więcej...
Producenci trzody apelują o zmianę przepisów dotyczących odszkodowań

Producenci trzody chlewnej apelują o zmianę przepisów dotyczących wypłaty odszkodowań za likwidację stad z powodu wykrycia ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dlatego Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej postuluje o wprowadzenie certyfikatu bioasekuracyjnego, który upoważniałby do otrzymania rekompensat ofiarom ASF po spełnieniu określonych warunków.


Czytaj więcej...
Wypoczynek zimowy 2020 organizowany przez ZZCNMR

Rusza kolejna edycja wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, w ramach dofinansowania z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.


Czytaj więcej...
Gospodarstwa będą mogły prowadzić małe ubojnie

Od połowy lutego w gospodarstwach rolnych będzie można prowadzić małe ubojnie zwierząt - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że rolnicy będą mogli później sprzedawać takie mięso.


Czytaj więcej...
Uprawa konopi pod nadzorem

Osoby zainteresowane uprawą konopi muszą pamiętać, że zasady i warunki uprawy tej rośliny w Polsce reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005r.


Czytaj więcej...
Będą powszechne ubezpieczenia

Zapowiada ich wprowadzenie – na wniosek organizacji rolniczych – poseł PiS.


Czytaj więcej...
Wypoczynek zimowy 2020 dla dzieci rolników płatników KRUS


Czytaj więcej...

Strony