Archiwum

Małe rzeźnie rolnicze w gospodarstwach. Jakie będą zasady działalności?

25 kur, 6-10 świń, 1-2 krowy - takie mają być limity dzienne zwierząt poddawanych ubojowi w małych rzeźniach. Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa określający warunki ich działalności trafił do konsultacji społecznych.


Czytaj więcej...
Centrum Narodowe Młodych Rolników Życzy Wesołych Świąt Wielkanocnych


Czytaj więcej...
Zima w kwietniu – czy uprawy są zagrożone?

W niektórych regionach kraju od kilku dni nocą przy gruncie temperatura spada nawet do -7ᵒC. Lokalnie spadł nawet śnieg. Chłodne noce mają pojawiać się jeszcze przez kilka dni. Nie jest to obojętna sytuacja dla wegetujących już intensywnie wielu upraw.


Czytaj więcej...
Puławska bez GMO. Przynosi zysk hodowcy

Sławomir Homeja z Chomętowa w woj. kujawsko-pomorskim od dwóch lat zajmuje się hodowlą trzody rasy puławskiej. Zwierzęta są żywione paszami bez dodatków GMO, a hodowca oprócz dotacji do loch otrzymuje również większą kwotę przy sprzedaży tuczników.


Czytaj więcej...
Kryptonim „pustynna burza” – sucho na polach

Trwają siewy i zabiegi ochrony roślin. Niestety za maszynami rolniczymi jadącymi po polu roztacza się „tuman” pyłu. Jest sucho. Co się jeszcze dzieje na polach?


Czytaj więcej...
Sucho na polach, wiatry potęgują erozję wietrzną

Wczesne i suche przedwiośnie pozwoliło na częściowe rozładowanie spiętrzenia prac polowych. Jednak taki scenariusz zazwyczaj sprzyja erozji wietrznej. W wietrzne dni, na wielu polach, na których nie ma pokrywy zielonej unoszą się chmury pyłu i piasku – efekt działania erozji wietrzej.


Czytaj więcej...
Po 2020 roku dopłaty będą większe, ale nie równe w całej UE

Premier zapewnia, że dopłaty będą wyższe niż wynegocjowane przez poprzednich rządzących. Wiceminister rolnictwa wskazuje natomiast, że tempo i skala wyrównywania płatności bezpośrednich zaproponowane przez Komisję są zbyt małe i w 2027 nadal będą w UE dysproporcje w tym zakresie.


Czytaj więcej...
Po kontrolach związanych z wołowiną wnioski też dla rolników

Minister Ardanowski zapowiada, że Agencja Restrukturyzacji przypomni rolnikom o konieczności wprowadzenia zmian w systemie rejestracji po sprzedaży zwierzęcia.


Czytaj więcej...
ARiMR: od piątku można składać wnioski o pomoc klęskową i związaną z ASF

Od 29 marca rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy - poinformował rzecznik Paweł Mucha.


Czytaj więcej...
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2019 roku

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2004-2012 r. Jednym z warunków do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS.


Czytaj więcej...
Jakie mieszanki traw i roślin motylkowych wybrać na TUZ-y?

Aby uzyskać optymalny plon z łąk i pastwisk, musimy dobrać odpowiednie gatunki roślin podczas zakładania oraz podsiewu użytku zielonego. Oto kilka wskazówek, które pomogą dokonać dobrego wyboru.


Czytaj więcej...
Wiosna, ech że ty

Marzyliśmy o tym, aby wreszcie zdarzył się udany początek sezonu wegetacyjnego i doczekaliśmy się go. Nie zmarnujmy szansy na wysokie i do tego powszechne wysokie plony.


Czytaj więcej...
Uprawa ozimin jest wymagająca

Stan spoczynku zimowego to kluczowy etap rozwoju wszystkich ozimin. Determinuje on wynik produkcyjny uprawy. Rolnicy powinni przygotować plantację do nadejścia zimy oraz zregenerować pozimowe uszkodzenia, by zapewnić roślinom komfortowe warunki po wznowieniu wegetacji.


Czytaj więcej...
Potrzebny większy budżet na rozwój obszarów wiejskich w WPR po roku 2020

Koalicja na rzecz obszarów wiejskich, w skład której wchodzi CEJA, CEPF, CIC, Copa i Cogeca, FLO, FACE i UECBV zwróciły się do obecnych i przyszłych unijnych decydentów o to, aby w przyszłej WPR utrzymali wysoki poziom ambicji w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, zaczynając od odpowiedniego budżetu.


Czytaj więcej...
Młody rolnik 2019 – dotacje do 150 tys. złotych. Co jeszcze się zmieni?

W maju zostanie ogłoszony nabór wniosków na dotacje dla młodego rolnika w 2019 roku. W porównaniu do poprzednich lat, tym razem młodzi rolnicy będą mogli dostać dotacje do 150 tys. złotych.


Czytaj więcej...
Czas zwałować łąki

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, czas więc wjechać na łąki i pastwiska z wałem. Dlaczego wałowanie jest tak ważnym zabiegiem i czym go wykonać?


Czytaj więcej...
Rada Ministrów o ułatwieniach w obrocie ziemią

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.


Czytaj więcej...
Deklaracja o współpracy młodych rolników Polski, Czech i Słowacji

Przy okazji Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbyło się spotkanie przedstawicieli młodych rolników z Polski, Czech i Słowacji.


Czytaj więcej...
Resort rolnictwa o uboju zwierząt na użytek własny

Na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, KRIR zwróciła się do ministra rolnictwa o wyłączenie spod kontroli weterynaryjnej gospodarstw produkujących wyłącznie na użytek własny. Resort rolnictwa udzielił odpowiedzi w tej sprawie.

 


Czytaj więcej...
Oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty również w tym roku

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet - za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia oświadczenia. Agencja będzie je przyjmowała od 15 lutego do 14 marca 2019 r.


Czytaj więcej...

Strony